DOŻYNKI GMINNO – PARAFIALNE SMĘTOWO GRANICZNE 2015

Dnia 06 września 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym odbyły się Dożynki   Gminno – Parafialne. O godzinie 14:00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Proboszcz parafii Smętowo Gr. – Leszek Kozłowski. Następnie przybyłych gości i mieszkańców powitali: w imieniu Wójta Gminy Smętowo Graniczne Anity Galant – Pani Danuta Gajewska – sekretarz Urzędu oraz Pan Bartłomiej Kozłowski – dyrektor GOKSiRu.
Zgodnie z tradycją wszyscy przybyli podzielili się chlebem dożynkowym przekazanym przez starostów Dorotę i Wojciecha Homa. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2015”. Następnie zgromadzeni mogli podziwiać występ Kwidzyńskiej Orkiestry Dętej „Helikon”wraz z pokazem mażoretek oraz zespołu Kociewska Familia. Kabaret DKD ze Słupska dostarczył przybyłym sporej dawki humoru. Później pod kierunkiem Pani Izabeli Muszyńskiej – z widowiskiem ludowym „Maszki” Marii Pająkowskiej – Kensik – wystąpiły dzieci ze świetlicy wiejskiej w Lalkowach. Na koniec tej części programu wystąpił chór „Złota Jesień” pani Marzeny Partyki. Podczas trwania imprezy najmłodsi mogli spróbować swoich sił na warsztatach garncarskich oraz skorzystać z przejażdżki bryczką czy też poskakać na „dmuchańcach”. Wśród publiczności spotkać można było również komików z Domu Artysty w Gdańsku, którzy zabawiali zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy z przybyłych mógł zaopatrzyć się w produkty z jarmarku oraz podziwiać prace malarskie Pani Ireny Gajda. A dla miłośników sprzętu rolniczego – wystawa ciągników John Deere, URSUS oraz maszyn rolniczych firm AGROS TJ Sp. j. oraz F.H.U. SON POL. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadzili GREG & DJ KABI – którzy porwali publiczność do wspólnej zabawy. Tegoroczne Dożynki są uhonorowaniem całorocznej ciężkiej pracy wszystkich rolników, dla których chcemy przytoczyć słowa Jana Pawła II:

„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika.
Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju,
a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”