Wstęp

Dożynki Gminno-parafialne w Smętowie Granicznym – 4 września 2016 r.

Dożynki Gminno-parafialne w Smętowie Granicznym – 4 września 2016 r.

Tegoroczne Święto Plonów w Gminie Smętowo, rozpoczął uroczysty przemarsz uczestników ulicami Naszej miejscowości, któremu towarzyszyła Orkiestra Dęta ze Skórcza. Na stadionie odbyła się Msza Św., której przewodniczył Proboszcz Parafii pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie, Ksiądz Leszek Kozłowski. Tradycyjny chleb dożynkowy złożyli Państwo Lucyna i Krzysztof Brzoskowscy – starostowie.
Uroczystości Dożynkowe zgromadziły wielu mieszkańców gminy i gości, wśród których znaleźli się: Pan Antoni Szymański – Senator RP, Pan Kazimierz Chyła – Wicestarosta Starogardzki, Pan Jerzy Komorowski – Naczelnik Wydziału Ochrony, Środowiska i Rolnictwa Starostwa.
Na scenie Pani Wójt Anita Galant wręczyła nagrody dla laureatów konkursu na wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zdobyły członkinie KGW w Kopytkowie, drugie indywidualna grupa wytwórców z sołectwa Frąca, trzecią nagrodę otrzymały się panie z KGW w Starej i Kościelnej Jani.
Po części oficjalnej zaplanowano Konkurs Sołectw, gdzie reprezentacje walczyły w nietypowych konkurencjach, m.in. układanie stogu ładowarką, wrzucanie bali słomy na przyczepę, rzut wałkiem do ciasta, bieg z pasażerem w taczce. Po zaciekłej rywalizacji, dużej dawce emocji i przede wszystkim śmiechu wyłoniono zwycięzców „Sołtysiady”.
Najlepsze wynik osiągnęły w kolejności następujące miejscowości: Kopytkowo, Smętowo Graniczne, Lalkowy i Smętówko. Wszyscy uczestnicy z rąk Dyrektora GOKSiRu otrzymali praktyczne upominki.
Na scenie amfiteatru można było oglądać zespół „Kociewie Retro” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim w repertuarze prezentującym folklor Kociewski.
Gościliśmy również zespół Yago w repertuarze BiesiadaShow, a do późnych godzin wieczornych, wytrwali uczestnicy bawili się przy muzyce.
Organizatorzy zadbali o poczęstunek dla uczestników: chleb ze smalcem i bigos. Dożynkom towarzyszył jarmark wyrobów spożywczych i rękodzieła. Na dzieci czekała grupa animatorów, popcorn i wata cukrowa, gigantyczne bańki mydlane i dmuchany plac zabaw.
Tradycyjnie nie zawiedli zgromadzeni licznie mieszkańcy, no i … deszczowa pogoda.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Zapraszamy do galerii