Dnia 1 maja 2017 roku w Centrum Kultury Kociewskiej w Lalkowych odbyła się czwarta już edycja Kociewskiej Kuźni Rozmaitości. Organizatorami byli Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Gr., Urząd Gminy Smętowo Gr. oraz Towarzystwo Przyjaciół Lalków. Wydarzenie współfinansowane ze środków pozyskanych ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Bartłomiej Kozłowski oraz Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant. Następnie głos zabrał senator RP Antoni Szymański.
Po oficjalnym otwarciu na scenie wystąpił zespół folklorystyczny Psiotrowe Dziewuchy z Morzeszczyna, następnie dzieci ze świetlicy wiejskiej we Frący, młodzież z gimnazjum ze Smętowa Gr. oraz zespół Kamyczek z PSP w Kamionce. Ich występy są dowodem na to, że kultura, gwara, folklor naszego regionu nie zaginął, a wręcz przeciwnie – nadal jest kultywowany w naszej społeczności. Uroczystości uświetnił także występ kleryków, przebywających gościnnie u ks. Proboszcza Wojciecha Kardysia. Większość z nich pochodzi z Kaszub i właśnie kaszubski element tradycji wprowadzili oni do naszej Kociewskiej Kuźni Rozmaitości.
Gwiazdą wieczoru był folk-rockowy zespół Krambabula z Poznania, który zaprezentował mieszankę słowiańskiej muzyki ludowej, z domieszką rocka. Teksty utworów prezentowane były w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Występowi towarzyszył pokaz fireshow.
Przybyli mieli możliwość odwiedzić stoiska z rękodziełem oraz skosztować tradycyjnego kociewskiego jadła. Atrakcje towarzyszące to warsztaty łucznicze – goście mogli sprawdzić swoich siły w strzelaniu do tarczy. Dla miłośników prac manualnych czekały warsztaty garncarskie, po których swoje wyroby każdy mógł zabrać ze sobą oraz zajęcia z haftu kociewskiego prowadzone przez Izabelę Czogała z Muzeum Ziemi Kociewskiej ze Starogardu Gdańskiego. Przybyli mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle Kuźni w fotobudce. Organizatorzy zapewnili też poczęstunek – kiełbaskę z ogniska. Pogoda dopisała, słońce na bezchmurnym niebie towarzyszyło nam przez cały czas trwania imprezy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy, goście licznie przybyli do Lalków i uczestniczyli w obchodach Kociewskiej Kuźni Rozmaitości, której celem była popularyzacja tradycji, obrzędów, zwyczajów kociewskich.