„Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.”

Dnia 17. 10. 2015 r. w Centrum Historyczno – Edukacyjnym we Frący nastąpiło otwarcie wystawy „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939r.
O godzinie 11:00 Pani Regina Kotłowska – koordynator wystawy – przywitała przybyłych, następnie głos zabrała Pani Wójt Gminy Smętowo Gr. Anita Galant. Wysłuchaliśmy również kilku pieśni w wykonaniu Patrycji Lipskiej oraz Marii Damrath.
Spośród zaproszonych gości przybyli m.in. Patryk Gabriel – członek Zarządu Powiatu, Piotr Laniecki – wójt Gminy Morzeszczyn, Zbigniew Lorkowski – zastępca burmistrza Nowego, ks. Krzysztof Koch, Jerzy Zieliński, Teodor Kalinowski, Stanisław Zając, Pani Dyrektor ZKiW w Smętowie Gr. – Katarzyna Żabicka – Omelianowicz, przedstawiciele Rady Gminy Smętowo Graniczne, sołtysi oraz najstarsza mieszkanka Frący – Pani Teresa Muszyńska.
Liczne przybycie gości na otwarcie wystawy pokazało, że pamiętamy o naszych przodkach walczących za Polskę i o ich bohaterskich czynach. Twórcy ekspozycji pozwolili nam stanąć twarzą w twarz z cierpieniem, lękiem tych, którzy teraz uśmiechnięci patrzą na nas ze starych fotografii (…)którzy zamarli w nich na wieczność. 1 września 1939 r. o godz. 4:45 pancernik „Schleswig – Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte a Polacy usłyszeli znany nam komunikat: „ A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy!” – dzięki wystawie chcemy uczcić pamięć poległych oraz przybliżyć historię ziem , na których żyjemy, najmłodszym pokoleniom.
Następnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna przygotowana przez Julię Muszyńską oraz Marcina Litwińskiego –gimnazjalistów ze Smętowa. Przedstawili oni nam historię okupacji Lalków oraz okolicy. Na koniec przybyli goście mogli zapoznać się z ekspozycją przygotowaną przez IPN o. Gdańsk oraz wystawę dotyczącą naszej najbliższej okolicy zebraną przez P. R. Kotłowską.
Nigdy więcej wojny!
[Jan Paweł II]