Otwarcie XI Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej

XI Międzygminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej

Dnia 23 listopada br. w Centrum Historyczno – Edukacyjnym we Frący odbył się XI Międzygminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Urząd Gminy w Smętowie Granicznym, Szkołę Podstawową w Kamionce, który koordynowała pani Regina Kotłowska. Celem konkursu było przede wszystkim krzewienie wartości patriotycznych. Wzięło w nim udział ok 100 osób, które rywalizowały ze sobą w różnych kategoriach wiekowych. Uczestnicy recytowali wiersze oraz prezentowali utwory wokalne z repertuaru pieśni patriotycznych. Wśród przybyłych gości był Starosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła,  Zastępca Wójta Jerzy Scharmach, Kierownik działu Edukacji i  Oświaty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Tomasz Wojnowski. Gościem honorowym konkursu był Edmund Wittstock, syn zamordowanego w 1939 w lasach szpęgawskich kierownika szkoły w Lisówku. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. Komisja konkursowa w składzie Marzena Ołowska, Iwona Kardyś, Elżbieta Muszyńska, Tomasz Wojnowski miała nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców, ponieważ poziom występów był bardzo wysoki i wyrównany. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek, a laureaci nagrody pozyskane dzięki ofiarności sponsorów: IPN  Oddział w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Maszrol Bis Spółka z o.o. Sp. K. z Siwiałki, Państwa Justyny i Tomasza Malkowskich. Zadanie było współfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. Oto laureaci konkursu:

Poezja dzieci młodsze, przedszkole

1. Zuzanna Zimna, Julia Zimna
  2. Schola Biedronki Małe z Piaseczna
  3. Zespół z kl. III SP Pączewo

Wyróżnienie: Zespół kl. II z SP Smętowo, Zespół Biedronki – Niepubliczne Przedszkole „Maluszkowo” w Skórczu

Zespoły kl. IV – VIII, dorośli

1. Rodzina Szwedów mama Anna oraz Kamilka i Krzyś